Od wielu lat opuszczony budynek Krakowianka w Szczawnie – Zdroju w końcu doczekał się rozbiórki. – Nikt nie wierzył w powodzenie tego planu, ale udało się. Jestem bardzo dumna i szczęśliwa – mówi Urszula Dąbrowska, inicjatorka pomysłu.
Kilkadziesiąt lat temu dawny budynek Krakowianka w Szczawnie – Zdroju został sprzedany. Mogło się wydawać, że nowi właściciele zrobią remont. Nic z tego. Budynek stał, niszczał, a jego ruiny zaczęły zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców, kuracjuszy oraz turystów. Los Krakowianki nie był jednak obojętny jednej z mieszkanek Szczawna - Zdroju, która postanowiła zająć się sprawą. - W maju zeszłego roku, zobaczyłam jak kuracjusze robią zdjęcia przy tej ruinie. Wówczas jeden z nich zaczepił mnie i zapytał czy wiem dlaczego w samym sercu Szczawna stoi taka ruina i nikt z nią nic nie robi. Po tej rozmowie postanowiłam zająć się sprawą. Oczywiście znalazły się osoby, które mówiły mi, że nie ma co zaczynać, bo i tak nie dam rady. Ale były też takie, które przez cały czas trzymały kciuki i mnie wspierały – mówi Urszula Dąbrowska. Była radna w czerwcu 2015 roku napisała pismo do burmistrza Szczawna – Zdroju, w którym prosiła o załatwienie spawy związanej z niszczejącym budynkiem dawnej Krakowianki. – Poinformowałam, że ruiny zagrażają bezpieczeństwu i życiu mieszkańców oraz ludności, którzy tam przechodzą, ponieważ podczas silnych wiatrów fruwają elementy drewniane i kawałki papy. Ponadto, że mieszkańców denerwuje jak kuracjusze i turyści robią zdjęcia ruin i wysyłają w Polskę – dodaje mieszkanka Szczawna. Urząd Miasta w Szczawnie -Zdroju przekazał sprawę Powiatowemu Inspektoratowi Nadzoru Budowlanego ponieważ to on zgodnie z prawem budowlanym nakazuje usunięcie nieprawidłowości w przypadku stwierdzenia, że obiekt budowlany może zagrażać życiu lub zdrowi ludzi, bezpieczeństwu mienia bądź środowiska, jest w nieodpowiednim stanie technicznym czy powoduje swym wyglądem oszpecenie środowiska. Jeżeli nieużytkowany lub niewykończony obiekt budowlany nie nadaje się do remontu, odbudowy lub wykończenia kontrolerzy mogą wówczas nakazać rozbiórkę obiektu i uporządkowanie terenu. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wystosował odpowiednie pisma do właściciela obiektu. Ostatecznie we wrześniu 2015 roku właściciel dawnej Krakowianki poinformował, że uzyskał on niezbędne opinie i uzgodnienia na częściową rozbiórkę obiektu. Zakładali, że do robót budowlanych przystąpić będą mogli w listopadzie 2015 roku, o ile wcześniej zostaną zgromadzone niezbędne w tym zakresie dokumenty i decyzje. - Przewiduje się wykonanie rozbiórki budynku do poziomu stropu nad przyziemiem – czytamy w piśmie. – Rozbiórka trwa. Jestem bardzo szczęśliwa, że udało mi się doprowadzić tę sprawę do końca. Bardzo dużo osób mi kibicowało i wspierało. Szczególne podziękowania należą się pani Elżbiecie Kramnik oraz straży miejskiej – kończy zadowolona Urszula Dąbrowska.
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej