Organizatorzy imprezy, czyli Zamek Książ w Wałbrzychu oraz Fundacja Joanny Lamparskiej na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Projekt Historia”, przygotowali dla gości Festiwalu mnóstwo atrakcji. Największy kompleks sal zamku stał się przestrzenią dla niezwykłych machin Leonarda da Vinci. Turyści mogli zobaczyć i wypróbować eksponaty zaprojektowane przez renesansowego mistrza. Dziedziniec honorowy na dwa dni zamienił się w prawdziwe pole bitwy, na którym odbyło się kilkanaście starć najróżniejszych formacji wojskowych. Odwiedzający zamek obejrzeli m.in. walkę Rzymian, Wikingów, rycerzy, Słowian. Takiej „Bitwy Epok” nie było dotąd nigdzie.
uryści spragnieni mocniejszych wrażeń zwiedzili wystawę „Zbrodnia i Medycyna”, na której zaprezentowane zostały kryminalne eksponaty z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Goście Festiwalu udali się również w wirtualną podróż najsłynniejszym polskim transatlantykiem m/s „Piłsudski”. Dzięki współpracy z Fundacją „Koncept Kultura” oraz technologii VR, widzowie odbyli niezapomniany rejs po Atlantyku, zanurzając się w pełen magicznych przeżyć świat eleganckich wnętrz i opowieści o statku, który był dumą międzywojennej Polski. VII Dolnośląski Festiwal Tajemnic był także okazją do podziwiania imponującej kolekcji morskich lamp naftowych i aparatów oświetleniowych. Ponadto, specjalnie z myślą o najmłodszych, przygotowano dwie strefy atrakcji – w Zamku Księcia Henryka nauczano rycerskiego rzemiosła, zaś w salach „Zapisane w Gwiazdach” odbywały się zajęcia artystyczne, a animatorzy z „Karkonoskich Tajemnic” prowadzili warsztaty kreatywne. Na rodziny z dziećmi czekała również niezwykła przygoda na książańskich tarasach, gdzie przez cały czas odbywała się gra terenowa przygotowana przez Urząd Marszałkowski Dolnego Śląska. Miłośnicy historii, zagadek i tajemnic mogli uczestniczyć w 14 emocjonujących wykładach.
Nie zabrakło także atrakcji wieczornych. Po raz pierwszy w historii pierwszego dnia Festiwalu odbyła się biesiada "Uczta Bolka", podczas której goście spróbowali rycerskiego jadła w średniowiecznej scenerii, a do tego - odkrywali zamkowe tajemnice podczas zwiedzania średniowieczną trasą. Po zmroku najodważniejsi turyści wyruszyli na specjalną edycję "Nocnego Zwiedzania", by spotkać prawdziwą plejadę zamkowych duchów i zjaw, również z epoki renesansu.
Kolejny Dolnośląski Festiwal Tajemnic odbędzie się 8. i 9. sierpnia 2020 roku w Zamku Książ w Wałbrzychu.
Wrocław miastem gitary! Po raz kolejny udało się ustanowić nowy Gitarowy Rekord Świata – legendarne „Hey Joe” Jimiego Hendrixa zagrało razem 7967 gitarzystów i gitarzystek. Na scenie wśród bijących Rekord zagrali w tym roku muzycy wszech czasów – Steve Vai i Michael Angelo Batio. Największą Gitarową Orkiestrę Świata poprowadził Leszek Cichoński – pomysłodawca imprezy.
czytaj więcejGdy większość z nas słyszy o Liverpoolu, od razu w głowie zaczynają nam grać dźwięki „Let it Be” Beatelsów i „You’ll never walk alone” śpiewane przez oddanych kibiców na Anfield Road. Portowe miasto z północno-zachodniej Anglii właśnie tak jest kojarzone na całym świecie, ale skrywa w sobie wiele więcej interesujących ciekawostek. Sam Liverpool ma dziś 500 tysięcy mieszkańców i warto spędzić w nim kilka interesujących dni. Zapraszam cię do przeczytania Poradnika Podróżnika o tym portowym mieście!
czytaj więcejKatar to państwo wielkości województwa świętokrzyskiego. Stolica kraju, Doha jeszcze pare dekad temu była malutkim miasteczkiem na pustyni – dzisiaj jest to metropolia. W 2010 roku władze FIFY mianowały Katar gospodarzem World Cup 2022. Na przestrzeni tych lat kraj ten stał się niesamowicie otwarty turystycznie i oferuje wiele opcji również tych średnio-budżetowych. Poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne informacje związane z podróżą do Kataru.
czytaj więcejSerdecznie zapraszam na wernisaż malarstwa i rzeźby artystów zaprzyjaźnionych ze Stowarzyszeniem Stacja Kultura, który odbędzie się 29.04.2023 (sobota) o godzinie 18:00 w Pałacu Struga.
W tym roku spotkaniem ze sztuką rozpoczynamy sezon zwiedzania i majówkę. Pałac Struga szykuje się także na kolejny - już XI Festiwal Lodów oraz III Międzynarodowy Przegląd Sztuki w wakacje. Proszę nas odwiedzać - czekamy!
W dniach 15-19 kwietnia br. odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów w warcabach 100-polowych w Szklarskiej Porębie. W turnieju udział wziął Bielawianin Krzysztof Delalicz de Laval, uczeń Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Sportowymi im. Polskich Olimpijczyków w Bielawie, zawodnik UKS Roszada Lipno.
czytaj więcej