W związku z sytuacją epidemiczną niemal 90% Polaków deklaruje, że tegoroczne wakacje spędzi w kraju. Blisko sześćdziesiąt osób planujących wyjazd chce spędzić urlop w regionie innym niż mieszka. Te dane pokazują jak istotne jest przygotowanie kompletnej oferty turystycznej prezentującej najciekawsze atrakcje regionu. Dlatego stworzenie sieci zabytków techniki pomoże dolnośląskim przedsiębiorcom rozwijać swój biznes, a zwiedzającym zaproponuje atrakcyjny, kompletny produkt turystyczny. Marszałek Cezary Przybylski uczestniczył w uroczystości podpisania porozumienia z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, dzięki któremu powstanie Dolnośląski Szlak Zabytków Techniki.
Warto podkreślić, że rolą samorządu województwa jest wspieranie branż i obszarów, które decydują o rozwoju i kondycji gospodarczej regionu. Turystyka to jeden z filarów rozwojowych Dolnego Śląska, a mocno doświadczona w ostatnich miesiącach branża zaczyna wychodzić z kryzysu wywołanego przez epidemię koronawirusa. – Dolny Śląsk przez stulecia odgrywał rolę jednego z wiodących w Europie ośrodków przemysłowych. Szlak Zabytków Techniki powstaje po to, aby pomóc tym miejscom w zaprezentowaniu swojego potencjału, a jednocześnie przygotować dla zwiedzających atrakcyjną ofertę turystyczną – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców. Warto podkreślić, że na szlaku znajdzie się około 20 obiektów w całym regionie. To między innymi kopalnie, muzea, młyny, huta szkła, most kolejowy czy kolejka wąskotorowa. Obiekty, tworząc wspólną sieć, nie będą ze sobą konkurować. Będą mogły tworzyć wspólną ofertę promocyjną, co znacznie obniży koszty jej przygotowania. Będzie im także łatwiej aplikować np. o wsparcie unijne przeznaczane na późniejszy rozwój.
Pierwszy dzień Festiwalu Gitarowego otworzył występ Marka Andrzejewskiego - autor, kompozytor, wykonawca piosenek. Współzałożyciel Lubelskiej Federacji Bardów. Tego dnia wystąpił również Jakub Niedoborek, który należy do czołówki polskiej gitarystyki. Wychowanek Katowickiej Akademii Muzycznej. Te muzyczne spotkanie odbyło się w Browarze Jedlinka.
Drugiego dnia Festiwalu w kościele przy ulicy Jana Pawła II w Jedlinie-Zdroju odbył się koncert "AMOR CON CHORDES" to poznański zespół wykonujący szeroko pojętą muzykę dawną. Grupę charakteryzuje bardzo ciekawe instrumentarium - oprócz instrumentów popularnych takich jak gitara, kontrabas czy skrzypce muzycy wykorzystują również lutnię, fidel, theorbę, cajon i wiele innych. Repertuar klasyczny tego zespołu wzbogacony jest o muzykę ludową celtycką i katalońską. Zespół tworzy również autorskie kompozycje stylizowane na twórczości epoki renesansu. W składzie zespołu występują: Joanna Kreft, Bartłomiej Marusik, Henryk Kasperczak oraz Marcin Chenczke.
Jedną z najcenniejszych, a zarazem najstarszą pamiątkę związaną z obecnością księżnej Daisy w Książu przekazuje w depozyt Zamkowi Książ w Wałbrzychu Muzeum Narodowe we Wrocławiu. To kolejny etap zainicjowanej dwa lata temu współpracy obu instytucji.
Dwa lata temu w Zamku Książ otwarta została wystawa „Metamorfozy Zamku Książ” przygotowana przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Wystawiono 2 rzeźby i 38 obrazów ze zbiorów Muzeum, wśród nich 10 płócien z dawnej kolekcji Hochbergów, 4 barokowe portrety członków różnych gałęzi tego rodu oraz inne prace wytypowane do ozdobienia zamkowych wnętrz. Od momentu otwarcia do dziś ekspozycję obejrzało ponad pół miliona osób. To bezprecedensowe wydarzenie muzealne w skali kraju możliwe było dzięki współpracy, jaką nawiązali Krzysztof Urbański, prezes Zamku Książ w Wałbrzychu w latach 2011-2016 r., i dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Dzień 7 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie Zdroju był "dniem otwartych drzwi".
czytaj więcejWe wtorek, 4 kwietnia odbyła się w Świdnicy Inauguracja Polsko-Czeskiego Roku Kulturalnego. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w świdnickiej katedrze celebrowaną przez biskupa Ignacego Deca, a oficjalna jej część odbyła się w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.
czytaj więcejKonkurs „Kulinarne tradycje świąteczne w Powiecie Wałbrzyskim – Wielkanoc 2017” został rozstrzygnięty. Do konkursu zgłosiło się 10 uczestników, którzy mieli za zadanie przygotować po dwie potrawy świąteczne – komisja konkursowa oceniała walory smakowe przygotowanych potraw oraz estetykę stołu i podania. „Poziom przygotowania potraw w tym roku był niezwykle wysoki , zarówno pod względem smakowym jak i estetycznym. Cieszę się że zgłosili się uczestnicy z całego terenu naszego Powiatu. Mamy jako Polacy naprawdę wspaniałe świąteczne tradycje kulinarne, dlatego warto o nie dbać i je eksponować. Gratuluję wszystkim uczestnikom” – powiedział starosta Jacek Cichura.
czytaj więcej