Serdecznie zapraszamy na uroczysty finał VIII Festiwalu lodów w Pałacu Struga 30.08.2020 (niedziela) o godzinie 19:00.
Tym razem podwójne wydarzenie: drugi "Podwieczorek z Księżną Izabelą Czartoryską" i finisaż wystawy zbiorowej pt. "Malarstwo, rysunek i ceramika".
Będzie też niespodzianka związana z lodami - szczegóły wkrótce na facebooku Pałacu Struga.
Ze względu na obostrzenia pandemiczne konieczne jest potwierdzenie przybycia mailem: biuro@palacstruga.pl lub przez facebooka. Proszę zabrać maseczkę ochronną.
Proponujemy wcześniejsze przybycie aby jeszcze raz posmakować rzemieślniczych lodów. W sobotę i niedzielę polecamy zwiedzanie pałacu i wystawy o pełnych godzinach od 12:00 do 18:00 podczas którego można zobaczyć postępy prac konserwatorskich w sali balowej. Konieczna gotówka - nie mamy terminala płatniczego.
Pierwszy dzień Festiwalu Gitarowego otworzył występ Marka Andrzejewskiego - autor, kompozytor, wykonawca piosenek. Współzałożyciel Lubelskiej Federacji Bardów. Tego dnia wystąpił również Jakub Niedoborek, który należy do czołówki polskiej gitarystyki. Wychowanek Katowickiej Akademii Muzycznej. Te muzyczne spotkanie odbyło się w Browarze Jedlinka.
Drugiego dnia Festiwalu w kościele przy ulicy Jana Pawła II w Jedlinie-Zdroju odbył się koncert "AMOR CON CHORDES" to poznański zespół wykonujący szeroko pojętą muzykę dawną. Grupę charakteryzuje bardzo ciekawe instrumentarium - oprócz instrumentów popularnych takich jak gitara, kontrabas czy skrzypce muzycy wykorzystują również lutnię, fidel, theorbę, cajon i wiele innych. Repertuar klasyczny tego zespołu wzbogacony jest o muzykę ludową celtycką i katalońską. Zespół tworzy również autorskie kompozycje stylizowane na twórczości epoki renesansu. W składzie zespołu występują: Joanna Kreft, Bartłomiej Marusik, Henryk Kasperczak oraz Marcin Chenczke.
Jedną z najcenniejszych, a zarazem najstarszą pamiątkę związaną z obecnością księżnej Daisy w Książu przekazuje w depozyt Zamkowi Książ w Wałbrzychu Muzeum Narodowe we Wrocławiu. To kolejny etap zainicjowanej dwa lata temu współpracy obu instytucji.
Dwa lata temu w Zamku Książ otwarta została wystawa „Metamorfozy Zamku Książ” przygotowana przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Wystawiono 2 rzeźby i 38 obrazów ze zbiorów Muzeum, wśród nich 10 płócien z dawnej kolekcji Hochbergów, 4 barokowe portrety członków różnych gałęzi tego rodu oraz inne prace wytypowane do ozdobienia zamkowych wnętrz. Od momentu otwarcia do dziś ekspozycję obejrzało ponad pół miliona osób. To bezprecedensowe wydarzenie muzealne w skali kraju możliwe było dzięki współpracy, jaką nawiązali Krzysztof Urbański, prezes Zamku Książ w Wałbrzychu w latach 2011-2016 r., i dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Dzień 7 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie Zdroju był "dniem otwartych drzwi".
czytaj więcejWe wtorek, 4 kwietnia odbyła się w Świdnicy Inauguracja Polsko-Czeskiego Roku Kulturalnego. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w świdnickiej katedrze celebrowaną przez biskupa Ignacego Deca, a oficjalna jej część odbyła się w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.
czytaj więcejKonkurs „Kulinarne tradycje świąteczne w Powiecie Wałbrzyskim – Wielkanoc 2017” został rozstrzygnięty. Do konkursu zgłosiło się 10 uczestników, którzy mieli za zadanie przygotować po dwie potrawy świąteczne – komisja konkursowa oceniała walory smakowe przygotowanych potraw oraz estetykę stołu i podania. „Poziom przygotowania potraw w tym roku był niezwykle wysoki , zarówno pod względem smakowym jak i estetycznym. Cieszę się że zgłosili się uczestnicy z całego terenu naszego Powiatu. Mamy jako Polacy naprawdę wspaniałe świąteczne tradycje kulinarne, dlatego warto o nie dbać i je eksponować. Gratuluję wszystkim uczestnikom” – powiedział starosta Jacek Cichura.
czytaj więcej