W maju bieżącego roku Rada Miejska Bielawy podjęła uchwałę w sprawie zamiaru połączenia Miejskiej Biblioteki Publicznej z Miejskim Ośrodkiem Kultury, dla których organizatorem jest Gmina, w jedną samorządową instytucję kultury o nazwie Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie. Cel, jaki postawiono, to efektywne wykonywanie zadań związanych z kulturą, w tym czytelnictwa, gwarantujące możliwie największe zaspokojenie potrzeb mieszkańców, a także ograniczenie wydatków (m.in. zarządzania). Połączenie planowane było z dniem 1 stycznia 2023r.
Stworzenie na bazie istniejących jednostek jednej silnej instytucji kultury, miało pozwolić wypracować wspólną politykę realizującą cele statutowe biblioteki oraz ośrodka kultury. Co ważne, w wyniku połączenia jednostek nie uległaby obniżeniu jakość świadczonych usług. Wśród argumentów przemawiających za fuzją instytucji był również fakt, iż obie znajdują się w tym samym budynku Dolnośląskiego Inkubatora Art - Przedsiębiorczości, który zlokalizowany jest w Bielawie przy ul. Piastowskiej 19 C.
Połączenie MBP i MOKiS miało pozwolić również na elastyczne i efektywne wykorzystanie zasobów materialnych obu instytucji oraz umożliwić sprawniejszą organizację pracy i zarządzanie personelem.
Kolejnym krokiem w procedurze było wystąpienie o opinie:
Krajowej Rady Bibliotecznej
Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu
Stosowne pisma zostały wysłane 31.V.2022 r. Odpowiedzi udzielono dopiero w IV kwartale br. Co gorsze, w obu przypadkach opinia jest negatywna. Przedstawiciele KRB oraz DBP w trakcie wizyt studyjnych w Bielawie podkreślali, że proponowane rozwiązanie organizacyjne będzie zamachem na autonomię biblioteki, zapominając, że przez wiele lat oba szyldy (MBP i MOKiS) funkcjonowały w ramach jednej instytucji kultury.
Brak pozytywnych opinii zamknął Gminie drogę do złożenia wniosku do ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wyrażenie zgody na połączenie samorządowych instytucji kultury.
Źródło: um.bielawa.pl
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej