sowie

Imprezy kulturalne, wystawy, teatr, filharmonia, muzeum w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Ryga - szalona mieszanka kultur i języków
2022-09-08 11:51

Kraje bałtyckie, w tym m.in. Łotwa wśród większości osób nie budzą aż tak dużego zainteresowania jak inne państwa Europy. Warto jednak pochylić się na tym regionem, ponieważ skrywa on wiele interesujących miejsc, czego przykładem jest chociażby Ryga – stolica wspomnianej wcześniej Łotwy. Poniżej znajdziecie zbiór podróżniczych tipów dotyczących poruszania się po tym mieście.


Zasady wjazdu

 

 

Łotwa należy zarówno do Unii Europejskiej, jak również do strefy Schengen. Oznacza to, że aby móc przekroczyć granicę tego kraju wystarczy mieć przy sobie ważny dowód osobisty.

 

Obecnie wszystkie restrykcje wjazdowe zostały zlikwidowane przez rząd Łotwy. W związku z tym nie trzeba już okazywać negatywnego wyniku testu czy dokumentu potwierdzającego odbycie szczepienia przeciwko COVID-19.

 

Jeśli chodzi o obostrzenia dotyczące życia społecznego, to wszystkie zostały zlikwidowane.

 

 

Podróż do Rygi

 

 

W Polsce są trzy miejsca, z których wykonywane są bezpośrednie połączenia do Rygi. Niżej znajdziecie wszystkie możliwe opcje.

 

Ryanair: bilety z Warszawy-Modlina i Krakowa kupicie na stronie przewoźnika
LOT: bilety z Warszawy Okęcia kupicie na stronie przewoźnika
airBaltic: bilety z Warszawy Okęcia kupicie na stronie przewoźnika

 

Warto odwiedzić też skyscanner.com – bilety często są tam tańsze niż na oficjalnej stronie przewoźnika.

 

 

Nocleg

 

 

Jeśli nie będzie Wam przeszkadzać obecność gospodarza w mieszkaniu, to z czystym sumieniem mogę polecić nocleg w apartamencie należącym do Stefaniji. W ofercie znajduje się jeden duży pokój, a także dostęp do współdzielonej łazienki i kuchni.

 

 

Transport w Rydze

 

 

Zacznę od dojazdu z lotniska do centrum miasta. Istnieją trzy sposoby różniące się głównie ceną i czasem przejazdu.

 

Najtańszą opcją jest wybranie autobusu linii nr 22, który kursuje między terminalem lotniska, a Starym Miastem w Rydze. Bilety można kupić w punkcie informacji turystycznej na lotnisku.

 

Drugim sposobem na dotarcie do centrum jest skorzystanie z minibusu nr 241, którego ostatnim przystankiem jest Katedrāle.

Ostatnią opcją jest wzięcie taksówki, które w większości należą do przewoźnika lotniczego airBaltic.

 

 

Jeśli chodzi o przemieszczanie się po mieście, warto korzystać z komunikacji miejskiej, która składa się z autobusów, trolejbusów i tramwajów. Bilety można zakupić tylko doładowując za określoną kwotę kartę e-tallon – można ją nabyć w punktach sprzedaży biletów i centrach obsługi klienta. Jeden bilet godzinny kosztuje 2,30 euro, z kolei całodobowy na wszystkie trasy 5 euro.

 

Więcej informacji na temat komunikacji miejskiej w Rydze, w tym rozkłady jazdy oraz rodzaje i ceny biletów znajdziecie na stronie rigassatiksme.lv/en.

 

 

Płatność i ceny w Rydze

 

 

Najlepszą opcją płatności jest karta Revolut, dzięki której możecie po najkorzystniejszym kursie wymienić złotówkę na inną walutę, w tym na obowiązujące w Łotwie euro. Tamtejszymi bankami, które umożliwiają bezprowizyjne wypłacanie gotówki z Revolut są Citadele Banka, Luminor Bank, SEB Banka i Swedbank.

 

 

Ceny w Łotwie. jak w większości krajów są zależne m.in. od miejsca. Za ten sam posiłek w restauracji zlokalizowanej na Starym Mieście można zapłacić dwa razy więcej niż w knajpie znajdującej kilkadziesiąt metrów dalej.

 

 

Ceny przykładowych produktów i potraw w Rydze (stan na sierpień 2022):

 

obiad w tańszej restauracji – od 7 do 9 euro
zestaw fastfood (burger, frytki, napój) – od 6 do 8 euro
woda 1,5 l – od 0,3 do 0,5 euro
lokalne piwo 500 ml – od 0,9 euro w sklepie do 3 euro w restauracji
Coca-Cola 1,5 l – od 1,80 do 2 euro

 

 

Będąc w Rydze warto odwiedzić sieć restauracji Lido, które oferują smaczne posiłki w przystępnych cenach. Szczególnie polecam lokal zlokalizowany przy ulicy Krāmu iela 2, ze względu na dogodne położenie i klimatycznie zaaranżowane wnętrze.

 

 

Co zwiedzić w Rydze?

 

 

Tak jak wspomniałem na początku, Ryga nie należy do miast obleganych przez turystów. Mimo to stolica Łotwy skrywa wiele ciekawych miejsc, będących prawdziwą mieszanką kulturową i językową – można tam spotkać wiele budynków z okresu secesji i socjalizmu, a w samym mieście natknąć się na wiele języków. Oprócz języka łotewskiego, często słyszy się tam również język rosyjski, estoński, litewski i angielski.

 

 

Na pierwszym miejscu ryskiej listy must see powinno się znaleźć Stare Miasto wpisane na listę UNESCO. Będąc tam warto odwiedzić Bramę Szwedzką, średniowieczne kamienice Trzej Bracia, Łotewską Operę Narodową, Dom Bractwa Czarnogłowych, a także średniowieczny kościół luterański.

 

 

Obowiązkiem każdej osoby zwiedzającej Rygę powinno być również zobaczenie Pomniku Wolności, parku Bastejkalns, Soboru Narodzenia Pańskiego oraz Łotewskiej Akademii Nauk, która wyglądem przypomina Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

 

 

Jeśli starczy wam czasu warto także odwiedzić Targowisko Centralne ze straganami warzywnymi, rybnymi, a także The Corner House, czyli dawne więzienie KGB, w którym obecnie mieści się Muzeum Okupacji Łotwy.

 

 

Źródło: podrozezhubertem.pl



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: