sowie

Imprezy kulturalne, wystawy, teatr, filharmonia, muzeum w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Katar - perła Zatoki Arabskiej
2023-04-26 11:57

Katar to państwo wielkości województwa świętokrzyskiego. Stolica kraju, Doha jeszcze pare dekad temu była malutkim miasteczkiem na pustyni – dzisiaj jest to metropolia. W 2010 roku władze FIFY mianowały Katar gospodarzem World Cup 2022. Na przestrzeni tych lat kraj ten stał się niesamowicie otwarty turystycznie i oferuje wiele opcji również tych średnio-budżetowych. Poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne informacje związane z podróżą do Kataru.


Zasady wjazdu do Kataru

 

Do Kataru można wjechać tylko na podstawie paszportu. Tak samo jak do ZEA, ten dokument upoważnia nas do pobytu do 90 dni. Przed wyjazdem lepiej sprawdzić czy w danym momencie wymagana jest rejestracja na portalu Ehteraz – od czasu do czasu się to zmienia.

 

Aby znaleźć aktualne informacje na temat restrykcji covidowych i wymagań odnośnie testów i szczepień najlepiej sprawdzić stronę katarskiego ministerstwa zdrowia.

 

Podróż do Kataru

 

Z Polski można bezpośrednio dolecieć do Doha z Lotniska Chopina w Warszawie linią Qatar Airways. Najtańsze bilety w sezonie (listopad-kwiecień) kupimy od 3 tys. zł.

 

Dla oszczędności polecam lot z Polski do Abu Dhabi linią Wizz Air (możemy znaleźć bilety już od 800 zł) i ze stolicy ZEA godzinny lot do Doha kupimy w cenie ok. 1000 zł.

 

Warto odwiedzić też skyscanner.com – bilety często są tam tańsze niż na oficjalnej stronie przewoźnika.

 

Nocleg w Katarze

 

Katar oferuje sporo średnio-budżetowych opcji noclegowych w dobrym standardzie i z bardzo pomocną obsługą. Jest tutaj dużo sieciówek hotelowych – Premier Inn, Ibis czy Movenpick. Polecam wybrać hotel w regionie tych hoteli, by móc wieczorem wybrać się na targ lub spacer promenadą czy do parku.

 

Gdy znajdziesz interesujący nas hotel, dobrze sprawdzić jego stronę internetową zamiast bookingu – z reguły jest taniej bezpośrednio przez oficjalną stronę.

 

Propozycje noclegów ze średniej półki cenowej:

La Villa Hotel

The Town Hotel Doha

Mövenpick Hotel Doha

Central Inn Souq Waqif

 

Transport w Katarze

 

Metro – zbudowane w 2019 roku z okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Aktualnie funkcjonują 3 linie. Bilet całodzienny kosztuje 6 QR (7,20 zł), a jednorazowy 2 QR (2,40 zł).

Taxi/Uber/Careem – w Katarze świetnie funkcjonuje usługa Ubera. Zamówisz go przez aplikację, jednak płatność jest w gotówce tak jak w zwykłej taksówce. Doha nie jest rozległym miastem, więc poruszając się po mieście nie powinneś zapłacić za jeden kurs więcej niż 30 QAR (35 zł).

Tramwaj – jedna zamknięta linia metra funkcjonuje w dzielnicy miasta Msheireb Downtown za darmo. Jest połączona z linią metra Msheireb.

 

Bezpieczeństwo i ubiór w Katarze

 

Katar to niesamowicie bezpieczny kraj. Według niektórych rankingów najbezpieczniejszy na świecie – chodząc po ulicach nie musisz bać się o kieszonkowców czy o swoje dzieci. Katarczycy są niezwykle gościnni względem turystów i nawiązują z nimi relacje. Jednak uważajmy na kontakty damsko -męskie – kraj jest konserwatywny, dlatego nie wypada, by mężczyzna inicjował kontakt fizyczny z kobietą, np podając rękę.

 

Doha jest bardziej konserwatywna niż Dubaj – zaleca się nienoszenie zbyt krótkich spodenek i dużych dekoltów. Na plażach publicznych nie należy chodzić bez koszulki. Poza meczetem kobiety oczywiście nie muszą zakrywać włosów.

 

Wszyscy mówią po angielsku. Warto jednak znać kilka podstawowych zwrotów grzecznościowych z języka arabskiego – zawsze wzbudza to pozytywne emocje u miejscowych i łatwiej się targować.

 

Płatności i ceny w Katarze

 

Walutą w Katarze są riale katarskie (QR). Kurs walut lekko się zmienia, np. podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2022, jednak przy małych kwotach możemy przyjąć przelicznik 1:1 do polskiego złotego.

 

Dobrze mieć przy sobie gotówkę – nie jest to Polska i nie wszędzie zapłacimy kartą. Lepiej być przygotowanym na tego typu płatność. Jeśli łączymy naszą wycieczkę z Emiratami, to spokojnie kupimy riale w każdym kantorze w Dubaju. Wymiana walut w Katarze jest uregulowana, więc ceny w kantorach nie powinny się znacząco różnić.

 

Oto przykładowe ceny niektórych towarów i usług w Katarze:

posiłek w taniej lokalnej restauracji dla jednej osoby – ok. 30 QR (35 zł);

butelka wody – 1.5 QR (1,8 zł);

pokój hotelowy dla 2 osób – od 200 zł za noc na Bookingu (w Ramadanie znacznie taniej);

kilogram bananów – 5,3 QR (6,5 zł);

kawa cappuccino w kawiarni – 17 QR (21 zł);

alkohol, sprzedawany w hotelach i autoryzowanych punktach, znacznie droższy niż w Polsce – piwo ok. 50 zł, kieliszek wina ok. 60 zł.

 

Atrakcje w Katarze

 

W Katarze każdy przewodnik turystyczny musi posiadać licencję oraz zdany egzamin, dlatego mamy pewność, że na wykupionych w hotelu czy lotnisku wycieczkach będzie nas oprowadzać osoba, która zna się na kulturze oraz ofercie turystycznej tego kraju. Osoby oprowadzające grupy komercyjnie bez licencji mogą spotkać kary finansowe. Dla osób, dla których jest to pierwszy raz w krajach Zatoki Perskiej polecam tę opcję – jeśli nigdy nie byłeś w tym regionie, “arabski klimat” może nieźle przytłoczyć Europejczyka.

Osoby, które czują się na siłach i są zaprawione w boju mogą zdecydować się na samodzielne zwiedzanie.

 

Atrakcje w Dosze

 

The Corniche – 7 kilometrowa promenada w centrum Doha. Stojąc przy historycznej części miasta, mamy piękny widok na horyzont wieżowców po nowszej części.

 

Dhaw Harbour – najlepszy widok na horyzont wieżowców, zwłaszcza nocą. To tutaj wykupisz rejs po zatoce miasta w niewielkiej cenie.

 

Museum of Islamic Art (MIA) – niedawno otwarte darmowe muzeum sztuki islamskiej. Nawet jeśli nie zdecydujemy się na wizytę w środku, polecam podejść pod budynek z racji na ciekawą architekturę lub kupić kawę w kawiarni z niesamowitym widokiem.

 

Muzeum Narodowe Kataru – historia przeszłości, obraz teraźniejszości i wizja przyszłości Kataru. Tradycyjne stroje, dzika przyroda i beduiński styl życia w pigułce. Polecam spędzić tutaj co najmniej 2 godziny. Jeśli nie chcesz wejść do środka, to warto zobaczyć je chociaż od zewnątrz – architekt projektujący budynek wzorował się na róży pustyni. Pamiętaj, by ubrać się skromnie.

 

Souq Waqif – serce Dohy, najstarszy targ w Katarze. Tętni życiem każdego wieczoru – szczególnie w piątki.

 

Zakupy – to tutaj kupisz perfumy, przyprawy kadzidła i tradycyjne ubrania. Targowanie jak najbardziej wskazane – polecam znać kilka słówek z arabskiego, by dostać lepszą cenę.

 

Jedzenie – znajdziesz tu mnóstwo restauracji z tradycyjnym arabskim jedzeniem oraz street-foodem. Polecam znaleźć kobiety w tradycyjnych strojach z dużymi palnikami – u nich kupicie popularną w krajach zatoki przekąskę rigag kuboos – w tłumaczeniu cienki chleb. Wybierając dodatki możecie wybrać czekoladę, jajko oraz ser z przysmakiem wszystkich dzieci – chips oman. Popularną wśród lokalsów restauracją jest Shay Al Shoomos – pierwsza w Katarze restauracja założona i prowadzona przez kobietę.

 

Zagroda królewskich wielbłądów i koni – po drugiej stronie ulicy znajduje się siedziba rodziny królewskiej. Przy ważnych okazjach strażnicy emira stoją przed budynkiem z końmi i wielbłądami, a zaraz obok Souq Waqif znajduje się ich zagroda. Można podejść, pogłaskać i zrobić zdjęcie.

 

Targ falkonów – falkony w kulturze arabskiej, a zwłaszcza w Katarze odgrywają ważną rolę. Falkon traktowany jest jak członek rodziny, obok targu falkonów znajduje się jedyny na świecie szpital dla tych ptaków.

 

Publiczny majlis – majlis to w kulturze arabskiej pokój do przyjmowania gości. Na Souq Waqif znajduje się publiczny majlis, który można nazwać “tawerną”. Każdy może wejść do środka. Lokalesi codziennie grają tam w damas – tradycyjną grę. Z wielką chęcią nauczą ciebie grać w tą grę oraz poczęstują tradycyjną kawą. Tutaj radzę szczególnie uważać na ubiór z szacunku dla starszych, bardziej konserwatywnych osób, które tam przebywają na codzień.

 

Inne targowiska: Al Wakra, Omani Souq – mniej turystyczne i tańsze, ale znacznie dalej od centrum Dohy.

 

Katara Village

 

Amfiteatr grecko-rzymski – choć widocznie zaprojektowany na wzór tych z czasów antycznych, wplecione są elementy arabskiego stylu. Stań na samym środku, spróbuj coś zaśpiewać i usłysz jak roznosi się dźwięk.

 

Katara Mosque – pierwszy na świecie meczet zaprojektowany przez muzułmankę. W stylu widoczne są wpływy perskie i tureckie.

 

Gold Mosque – drugi meczet w tym obszarze, pokryty jest złotą powłoką.

 

21 High Street – ulica luksusowych sklepów, a co najciekawsze, by spacery były przyjemniejsze ulica jest klimatyzowana mimo, że jest otwarta.

 

Plaża publiczna – możliwość wypożyczenia sprzętów do sportów wodnych. Uwaga! Na plażach publicznych należy ubierać się skromnie.

 

Embrace Doha Center

 

W Embrace Doha pogłębisz swoją wiedzę na temat kultury Kataru, ubierzesz się w tradycyjne stroje, poczujesz się jak gość w katarskim domu, dowiesz się jak wygląda życie rodzinne i kto pełni jakie role. Odwiedź ich stronę internetową, by umówić się na warsztaty.

 

Sztuka publiczna

 

Katar słynie ze sztuki ulicznej. Z pewnością zauważycie to już na lotniksku Hammad. Na Souq Waqif zobaczycie The Thumb – wielki złoty kciuk, w Katara Cultural Village Ghandhi’s Three Monkeys. Co ciekawe, rzeźby znajdują się również na putynii, np East-West/West-East w Brouq Nature Reserve. Miasto jest wypełnione rzeźbami i malowidłami na murach – zwiedzając zwracaj na to uwagę.

 

Natura

 

Półwysep Zekreet – 80 km od Doha, w miejscu o nazwie Al Jassasiya zobaczycie malowidła skalne datowane na czas neolitu,. Zekreet Beach to piękna plaża, w pobliżu której zobaczysz ruiny fortu z XIII wieku w otoczeniu klifów i wąwozów. Ras Abrouq to jeden z najbardziej malowniczych miejsc kraju – dostrzeżesz tu wieże skalne, wydmy i krajobrazy pustynne.

 

Khor Al Udaid – plaża figuruje na liście UNESCO. Idealne miejsce do obserwacji zwierząt – różnego rodzaju ryb, skorupiaków, żółwi, kormoranów, flamingów oraz oryksów i gazeli. Wydmy w tym miejscu osiągają nawet 40 metrów wysokości.

 

Al Thakira Mangroves – idealne miejsce na kajaki w pięknym otoczeniu natury i drzew mangrove – aż ciężko uwierzyć, że tak zielone miejsce znajduje się na pustyni.

 

Rozrywka

 

Pustynne safari w Khor Udaid

Sporty wodne: windsufrfing, skutery wodne, kite-surfing, paddle boarding i wiele innych znajdziesz w InterContinental Doha

Kajaki w Al Thakira Mangroves – nie spodziewałeś się takiej ilości zieleni w tym regionie świata.

Wyścigi wielbłądów w Al Shahaniya – przed południem zobaczysz trening wielbłądów. Największe zawody odbywają się w marcu i kwietniu.

Doha Festival City – centrum rozrywki z wieloma mini parkami, np: Snow Dunes i Angry Birds World.

Inne centra rozrywkowe: BOUNCE, Desert Falls Water & Adventure Park oraz Doha Quest.

 

World Cup

 

Dla fanów piłki nożnej polecam zobaczyć stadiony z Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2022 roku.

Al Bayt Stadium – zdecydowanie najbardziej imponujący. Zaprojektowany na wzór beduińskiego namiotu – symbolu gościnności.

Khalifa International Stadium – wybudowany w 1976 roku. Wbrew przekazom medialnym, Katar posiadał częściową infrastrukturę sportową przed wygraniem przetargu na Mistrzostwa Świata – wielokrotnie był już gospodarzem Asian Cup oraz Arabian Cup.

Al Thumama Stadium – stadion będzie nadal pełnił funkcję sportową, ale zostanie do niego dobudowana część hotelowa.

Ahmed Bin Ali Stadium – wybudowany w 2003 roku.

Lusail Stadium – największy stadion Kataru.

 

Stadion 974 oraz Education City – te stadiony zostaną rozebrane i przetransportowane do krajów rozwijających się.

Al Janoub Stadium

 

Co przywieźć z Kataru?

 

  • Perfumy – znajdziesz je wszędzie, te tradycyjne są na oleju. Najbardziej typowy zapach to oud
  • Róża pustyni – minerał, na którym wzorowany jest projekt muzeum narodowego
  • Kadzidła i świeczki – żeby twój dom pachniał jak dom arabski, zapytaj na targu o bakhoor
  • Kawa arabska i czajniczek do jej zaparzania – zapytaj na targu o dallah i o gahwa
  • Daktyle

 

Poradnik został stworzony we współpracy z Marceliną Czają.

Źródło: podrozezhubertem.plWróć
dodaj komentarz | Komentarze: