Fontanna w Bielawie na rynku znowu działa! Na okres pandemii wyłączona była z użytku. W trakcie przerwy doszło do drobnej usterki, ale udało się ją usunąć i dziś znowu umila czas i cieszy oczy mieszkańców i turystów.
W 1933 r. na głównym placu pod bielawskim magistratem posadowiona została kamienna fontanna, wykonana w zakładzie kamieniarskim Karla Teicha w Piławie Górnej, przez rzeźbiarza Fiedlera.
Składała się ona z ośmiokątnej niecki, ozdobionej tarczami zawierającymi symbole: trzech czółen tkackich, koła zębatego, orła i swastyki (zacementowane po II Wojnie Światowej). W środku niecki umieszczono blok kamienny z czterema miedzianymi rzygaczami w jego ścianach. Na bloku ustawiono okrągłą kolumnę, a na niej kwadratową płytę z rzeźbą sowy, trzymającej w lewej łapie herb Bielawy. Sowę podtrzymuje 8 figurek krasnoludków. Fontanna została zbudowana ze śląskiego piaskowca i na stałe wrosła w krajobraz miasta.
W latach 2017 - 2018 obiekt został poddany gruntownej modernizacji. Elementy kamienne zostały oczyszczone i odrestaurowane, a cały system sterowania wodą został wymieniony na nowy.
Z uwagi na ograniczenia pandemiczne fontanna została wyłączona z eksploatacji w 2020 r., a po ich oficjalnym ustaniu 30.VI.2023 r. podjęta została próba ponownego jej uruchomienia.
Niestety okazało się, że w czasie przymusowego "postoju" system sterowania wodą, który znajduje się w podziemiach Urzędu Miejskiego, uległ drobnej awarii. Udało się ją usunąć w lipcu bieżącego roku i od 1.VIII.2023 r. fontanna ponownie tryska pełnym strumieniem.
Z pewnością podniesie to atrakcyjność bielawskiego rynku, a licznie odwiedzający nasze miasto turyści będą mogli robić sobie pamiątkowe fotografie, uwieczniając na nich już nie tylko sam pomnik, ale także i historyczną fontannę.
Źródło: um.bielawa.pl
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dzierżoniowie zaprasza na cykl wydarzeń organizowanych w ramach XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Organizuje je od 2004 roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i biblioteki w całej Polsce, promując w ten sposób ideę czytelnictwa i bibliotek. W tym roku odbywa się ono pod hasłem "Biblioteka - lubię tu być".
czytaj więcejSerdecznie zapraszamy Państwa do udziału w najbliższym koncercie symfonicznym „Tajemnicze Wyspy Brytyjskie”, który odbędzie się już w najbliższy piątek 9 maja 2025 r. o godz. 19:00 w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Nadchodzący koncert to prawdziwa uczta dla melomanów z wielu powodów.
czytaj więcejSerdecznie zapraszamy do Pałacu Struga na wystawę prezentującą dorobek twórczy świdnickiego artysty, znanego z kilkudziesięciu wielkoformatowych murali min. portretów: Andrzeja Wajdy, Tomasza Stańko, Charlie Chaplin.
Robert Kukla zajmuje się głównie malarstwem ale również scenografią teatralną, tworzy w technice pasteli, prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. W dorobku artystycznym ma ponad trzydzieści wystaw indywidualnych, m.in. w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, BWA Zamek Książ, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz udział w wielu wystawach zbiorowych. Obecnie jest pracownikiem Świdnickiego Ośrodka Kultury. Organizator i kurator wystaw, plenerów i warsztatów. Stypendysta Miasta Świdnicy (2008), laureat Nagrody Prezydenta Miasta Świdnicy w Dziedzinie Kultury (2015), laureat I Nagrody na Międzynarodowym Biennale Pasteli w Nowym Sączu.
Już 8 czerwca w Świdnicy odbędzie się wyjątkowe wydarzenie dla miłośników aktywności na świeżym powietrzu. Rajd rowerowy „Świdnica na Rowery” połączy sport, rekreację i dobrą zabawę, a jego wyjątkową atrakcją będzie występ Big Bike Orchestra – zespołu muzycznego grającego na instrumentach podczas jazdy na sześcioosobowym rowerze. Nie przegap tej niecodziennej okazji, by aktywnie spędzić dzień w gronie rodziny, przyjaciół i innych pasjonatów dwóch kółek.
czytaj więcejZ radością informujemy, że Gmina Karpacz otrzymała dofinansowanie w wysokości 10 000,00 zł na realizację projektu pn. „Utworzenie Gminnej Rady Seniorów w Karpaczu”.
czytaj więcej