sowie

Imprezy kulturalne, wystawy, teatr, filharmonia, muzeum w Wałbrzychu i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Fontanna w bielawskim rynku ponownie tryska wodą
2023-08-07 12:54

Fontanna w Bielawie na rynku znowu działa! Na okres pandemii wyłączona była z użytku. W trakcie przerwy doszło do drobnej usterki, ale udało się ją usunąć i dziś znowu umila czas i cieszy oczy mieszkańców i turystów.


W 1933 r. na głównym placu pod bielawskim magistratem posadowiona została kamienna fontanna, wykonana w zakładzie kamieniarskim Karla Teicha w Piławie Górnej, przez rzeźbiarza Fiedlera.

 

Składała się ona z ośmiokątnej niecki, ozdobionej tarczami zawierającymi symbole: trzech czółen tkackich, koła zębatego, orła i swastyki (zacementowane po II Wojnie Światowej). W środku niecki umieszczono blok kamienny z czterema miedzianymi rzygaczami w jego ścianach. Na bloku ustawiono okrągłą kolumnę, a na niej kwadratową płytę z rzeźbą sowy, trzymającej w lewej łapie herb Bielawy. Sowę podtrzymuje 8 figurek krasnoludków. Fontanna została zbudowana ze śląskiego piaskowca i na stałe wrosła w krajobraz miasta.

 

W latach 2017 - 2018 obiekt został poddany gruntownej modernizacji. Elementy kamienne zostały oczyszczone i odrestaurowane, a cały system sterowania wodą został wymieniony na nowy.

 

Z uwagi na ograniczenia pandemiczne fontanna została wyłączona z eksploatacji w 2020 r., a po ich oficjalnym ustaniu 30.VI.2023 r. podjęta została próba ponownego jej uruchomienia.

 

Niestety okazało się, że w czasie przymusowego "postoju" system sterowania wodą, który znajduje się w podziemiach Urzędu Miejskiego, uległ drobnej awarii. Udało się ją usunąć w lipcu bieżącego roku i od 1.VIII.2023 r. fontanna ponownie tryska pełnym strumieniem.

 

Z pewnością podniesie to atrakcyjność bielawskiego rynku, a licznie odwiedzający nasze miasto turyści będą mogli robić sobie pamiątkowe fotografie, uwieczniając na nich już nie tylko sam pomnik, ale także i historyczną fontannę.

 

Źródło: um.bielawa.plWróć
dodaj komentarz | Komentarze: