Festiwal Zabytków Techniki, organizowany przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, jest największym na Dolnym Śląsku plenerowym wydarzeniem edukacyjnym w całości poświęconym i skoncentrowanym na industrialnym dziedzictwie regionu. Jest wydarzeniem wielowymiarowym, w którym udział biorą zarówno partnerzy instytucjonalni – muzea, czynne zakłady przemysłowe oraz osoby prywatne – właściciele zabytkowych maszyn i urządzeń. W czasie 3 dniowego (22/09/2023 - 24/09/2023) wydarzenia przemysłowe przestrzenie ponownie wypełniają się klimatem dawnej pracy i technologii.
Centralnym punktem Festiwalu będzie Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, które w jego ramach organizuje Galę Parowozów – X Międzynarodowy Zlot Zabytkowych Parowozów. W tym roku udział w zlocie weźmie udział 5 czynnych parowozów – z Polski i Republiki Czeskiej. Przez 3 dni w Muzeum trwać będą prezentacje zabytkowych pojazdów a dla chętnych, organizowane będą przejazdy muzealnych pociągów specjalnych po najbardziej malowniczych trasach Dolnego Śląska.
W ramach Festiwalu odbędzie się również, już po raz 3, Dolnośląski Rajd Zabytków Techniki. Pierwszy na Dolnym Śląsku turystyczny rajd samochodowy, którego trasa przebiega szlakiem najcenniejszych zabytków techniki i przemysłu w regionie. Uczestnicy nie tylko zwiedzają zabytkowe obiekty, ale sami biorą w nim udział w historycznych pojazdach. Na trasie rajdu znajduje się 30 obiektów, które zlokalizowane są niemalże we wszystkich zakątkach Dolnego Śląska. Meta i oficjalne zakończenie rajdu odbędzie się na terenie Muzeum Techniki Rolniczej, w którym odbędzie się również Gala Techniki Rolniczej, jedyne na Dolnym Śląsku spotkanie zabytkowych pojazdów, maszyn i urządzeń rolniczych. Gala organizowana będzie na terenie powstającego Muzeum Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich, powstającego na terenie zespołu folwarczno – pałacowego z XVI wieku. Wystawą statycznym towarzyszyć będą pokazy pracy pojazdów i maszyn.
Festiwal będzie również okazją do oficjalnego zamknięcia i podsumowania realizowanego w Muzeum Kolejnictwa na Śląsku – Oddziału Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska w Jaworzynie Śląskiej, projektu pn. Zabytki przemysłowe pogranicza otwierają swoje podwoje dla zwiedzających, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014 – 2020. Największego projektu inwestycyjnego w historii muzeum, który w znaczący sposób zabezpiecza zabytkową substancję zespołu dawnej parowozowni, wagonowni oraz zapadni kolejowej oraz przystosowywuje obiekty do pełnienia nowych, edukacyjnych, funkcji.
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej