28.V.2024 r. Narodowe Centrum Kultury opublikowało listę rankingową dotyczącą ogólnopolskiego programu pn. "Kultura - interwencje 2024". Okazało się, że wniosek opracowany przez Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie, został bardzo wysoko oceniony i wybrany do dofinansowania.
Warto dodać, że do programu zgłoszono łącznie aż 2.272 wnioski, a po dokonaniu oceny formalnej i merytorycznej, jako zwycięskie, okazały się jedynie 240 projekty.
W efekcie, na realizację zdania pn. "Bielawscy "Tkacze" - teatr historii", Gmina Bielawa otrzyma 20.000 zł dotacji, która stanowić będzie aż 83,3 % wartości przedsięwzięcia.
Projekt zakłada organizację regularnych zajęć animacyjno-teatralnych, w tym warsztaty z profesjonalistami, w celu realizacji spektaklu pt. „Tkacze”. Grupa ma składać się z osób, które żyją w miejscu, w którym wybuchło i zostało krwawo stłumione, powstanie tkaczy śląskich. Wszystko po to, by miały one pełne zrozumienie tej historii oraz świadomość, że została ona opowiedziana w dramacie, za który autor - Gerhart Hauptmann - został wyróżniony literacką nagrodą Nobla.
Dodatkowym celem zadania jest zainteresowanie teatrem jako formą sztuki realizowanej "na żywo". Dlatego też w ramach projektu zaplanowano także:
opracowanie graficzne oraz wydruk afiszy, ulotek i materiałów promocyjnych
wynajęcie specjalisty od języka migowego na czas premiery spektaklu
skomponowanie autorskiej ścieżki dźwiękowej do spektaklu
warsztaty tematyczne dla aktorów
zakup materiałów do strojów, rekwizytów i scenografii, oraz wynajęcie strojów
rejestrację spektaklu w systemie video i edycja materiału filmowego z usługą audiodeskrypcji
Operatorem projektu będzie bielawski MOKiS. Zadanie zostanie zrealizowane w III i IV kwartale bieżącego roku.
um.bielawa.pl
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej