„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
Nowe wydawnictwo miasta to bogato ilustrowany zbiór ciekawostek nie tylko na temat lokalizacji restauracji, gospód, zajazdów, pensjonatów, stołówek, kawiarni, winiarni czy dworcowych barów. To kompendium wiedzy na temat tego, co jedli ówcześni mieszkańcy Dzierżoniowa, jak spędzali czas wolny, jak pracowali i żyli. Z publikacji dowiemy się też co lubili jeść i pić, a nawet odnajdziemy przepisy na niektóre dania czy nalewki.
W książce odnajdziemy czarno-białe i kolorowe ilustracje obrazujące dawne lokale gastronomiczne, ogródki piwne i budynki (często już nieistniejące), w których się mieściły. Książka to w sumie ponad 350 stron w twardej oprawie. Może stanowić interesujący przewodnik albo zbiór historycznych ciekawostek o Dzierżoniowie. Pozycja ciekawa zarówno dla mieszkańców miasta, jak i odwiedzających je turystów.
Gwarantem wysokiej jakości wydawnictwa jest autor książki, dr Rafał Brzeziński – historyk, dokumentalista specjalizujący się w historii społeczno-gospodarczej Śląska XIX i XX wieku. Na spotkanie autorskie i promocję książki zapraszamy 5 lutego do Sali Pegaz Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury na godz. 17.00.
Przed i po spotkaniu będzie można kupić książkę „Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele restauracje” w cenie 50 zł. Jest ona również w stałej sprzedaży w Biurze Komunikacji Społecznej i Promocji UM w Dzierżoniowie (Rynek 1).
dzierzoniow.pl
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dzierżoniowie zaprasza na cykl wydarzeń organizowanych w ramach XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Organizuje je od 2004 roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i biblioteki w całej Polsce, promując w ten sposób ideę czytelnictwa i bibliotek. W tym roku odbywa się ono pod hasłem "Biblioteka - lubię tu być".
czytaj więcejSerdecznie zapraszamy Państwa do udziału w najbliższym koncercie symfonicznym „Tajemnicze Wyspy Brytyjskie”, który odbędzie się już w najbliższy piątek 9 maja 2025 r. o godz. 19:00 w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Nadchodzący koncert to prawdziwa uczta dla melomanów z wielu powodów.
czytaj więcejSerdecznie zapraszamy do Pałacu Struga na wystawę prezentującą dorobek twórczy świdnickiego artysty, znanego z kilkudziesięciu wielkoformatowych murali min. portretów: Andrzeja Wajdy, Tomasza Stańko, Charlie Chaplin.
Robert Kukla zajmuje się głównie malarstwem ale również scenografią teatralną, tworzy w technice pasteli, prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. W dorobku artystycznym ma ponad trzydzieści wystaw indywidualnych, m.in. w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, BWA Zamek Książ, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz udział w wielu wystawach zbiorowych. Obecnie jest pracownikiem Świdnickiego Ośrodka Kultury. Organizator i kurator wystaw, plenerów i warsztatów. Stypendysta Miasta Świdnicy (2008), laureat Nagrody Prezydenta Miasta Świdnicy w Dziedzinie Kultury (2015), laureat I Nagrody na Międzynarodowym Biennale Pasteli w Nowym Sączu.
Już 8 czerwca w Świdnicy odbędzie się wyjątkowe wydarzenie dla miłośników aktywności na świeżym powietrzu. Rajd rowerowy „Świdnica na Rowery” połączy sport, rekreację i dobrą zabawę, a jego wyjątkową atrakcją będzie występ Big Bike Orchestra – zespołu muzycznego grającego na instrumentach podczas jazdy na sześcioosobowym rowerze. Nie przegap tej niecodziennej okazji, by aktywnie spędzić dzień w gronie rodziny, przyjaciół i innych pasjonatów dwóch kółek.
czytaj więcejZ radością informujemy, że Gmina Karpacz otrzymała dofinansowanie w wysokości 10 000,00 zł na realizację projektu pn. „Utworzenie Gminnej Rady Seniorów w Karpaczu”.
czytaj więcej