Zmiany w Muzeum w Wałbrzychu. Pierwsza z nich miała miejsce na początku roku, kiedy nowym dyrektorem placówki został Marek Stadnicki. Zarządca zmienić chce przede wszystkim podejście mieszkańców do instytucji, która traktowana jest przez nich nieco po macoszemu.
Od czerwca tego roku muzeum w Wałbrzychu nosić będzie nazwę "Pałacu Albertich”, zmianie ulegnie również logo placówki.
- Raz, że nazwa nawiązuje do tradycji historycznej, dwa - będzie magnesem, który przyciągnie turystów - przekonuje Marek Stadnicki, dyrektor Muzeum w Wałbrzychu.
Mało kto wie, że w wałbrzyskim muzeum znajdują się największe zbiory porcelany śląskiej w Europie. Muzeum jest znane i cenione w Polsce, dzięki licznym wystawą zewnętrznym, między innymi w Jaworze, Świdnicy, czy Kłodzku. Dzięki większej i bardziej różnorodnej ofercie, dyrektor ma zamiar przyciągnąć zwiedzających do Wałbrzycha.
Placówka, chce otworzyć się również na wałbrzyską młodzież i dzieci organizując konkursy, warsztaty i pokazy. Latem z kolei w muzealnym ogrodzie pojawić mają się wystawy plenerowe. Oprócz tego wałbrzyskiej instytucji potrzebny jest remont. Wnioski o dofinansowanie do urzędu miasta, ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego, czy edukacji są już rozpisane. Priorytetem są gabloty wystawiennicze, w których prezentowana jest porcelana, w muzeum jednak jest jeszcze dużo do zrobienia.
- Wniosek na digitalizację biblioteki, remont założenia ogrodowego, wymianę posadzek, oraz parkietu. W sumie przygotowaliśmy 8 wniosków, z czego 3 są już złożone. Zmiany jakie zachodzą i które zajdą w wałbrzyskim muzeum w najbliższym czasie, powinny ożywić zainteresowanie kulturą i przyciągnąć w progi placówki wielu odwiedzających – zakłada nowy szef wałbrzyskiego Muzeum.
Jacek Serdeczny / 30minut
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej