"Powojenny Wałbrzych - miasto kultur", to tytuł Książki jaka ukazał się nakładem Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. Wydawnictwo ma na celu ukazanie historii ludności jaka napłynęła w rejony Wałbrzycha po II wojnie światowej oraz uświadomienie wielokulturowej genezy miasta. Autorką Książki jest Monika Bisek – Grąz, która na spotkaniu autorskim przedstawiła swoje dzieło.
- Do chwili obecnej nikt się jeszcze tym nie zajmował. Owszem, były publikacje zrobione z perspektywy socjologa, czy historyka. Natomiast kulturoznawczo Wałbrzych nie był odkryty , a jest niesamowitym tyglem kulturowym. Sądzę, że dla badaczy z tej dyscypliny, jest tu ogromne pole do popisu – mówi Monika Bisek – Grąz, autorka książki.
Jak czytamy we wstępie książki "Powojenny Wałbrzych”:
- Nieprzypadkowo Wałbrzych po 1945 roku nazywany był przez badaczy „wieżą Babel”, „miastem egzotycznym”, a potocznie również pejoratywnie – „małpim gajem”. Przybyli tu przesiedleńcy – repatrianci ze Wschodu, osadnicy z tych województw polskich, które charakteryzowały się dużym przeludnieniem, nadto reemigranci z Francji, Żydzi, z czasem i Grecy.
Nakład został sfinansowany przez Urząd Miejski w Wałbrzychu , do wydania dołożyło się dwóch wałbrzyskich wiceprezydentów: Piotr Sosiński i Mirosław Bartolik. Wydawcą książki jest oddział katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” . To już 3 pozycja wydawnicza w jaką zaangażowało się stowarzyszenie.
- Zaczęliśmy od opisu 8 najstarszych kościołów Wałbrzycha, czyli „Sakralny Wałbrzych”. Następnie wydaliśmy baśnie wałbrzyskie - wylicza Anna Adamkiewicz z Civitas Christiana oddział w Wałbrzychu .
W planach katolickiego stowarzyszenie jest wydanie kolejnej książki pod tytułem „Pozdrowienia z Wałbrzycha”, która mówić będzie o pokoleniu lat 60-tych, urodzonym już na terenie miasta. Dzieło Moniki Bisek – Grąz dostępne będzie między innymi w wałbrzyskich bibliotekach. Planowana jest również promocja książki w placówkach szkolnych.
Jacek Serdeczny - regionalnatv.pl
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej