Małgorzata Braniecka oraz Magdalena i Andrzej Kucharscy to laureaci tegorocznych nagród prezydenta Świdnicy. Wyróżnienia przyznawane są za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Komisja rozpatrywała w sumie 6 kandydatur indywidualnych i zbiorowych. Nagrodę indywidualną postanowiła przyznać Małgorzacie Branieckiej, nominowanej przez Komisję Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej Rady Miejskiej w Świdnicy. W tym roku po raz drugi przyznano nagrodę zbiorową, właśnie dla państwa Kucharskich, którzy nominowani byli również przez Komisję Kultury.
Małgorzatę Braniecką uhonorowano za całokształt pracy na rzecz kultury miasta, która trwa od 1976 r. Pani Braniecka pełniła m. in. funkcję dyrektora Świdnickiego Ośrodka Kultury oraz Ośrodka Kultury w Walimiu. Organizowała liczne wystawy, festiwale, konkursy i inne przedsięwzięcia kulturalne.
– Jestem wzruszona i bardzo szczęśliwa. Jestem zaszczycona, że odbieram to wyróżnienie w tak szczególnym dniu i na scenie Świdnickiego Ośrodka Kultury, z którym do dziś jestem związana. Czuję się tu jak w domu – mówiła laureatka nagrody, odbierając ją z rąk prezydenta Świdnicy Wojciecha Murdzka i Michała Ossowskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej w Świdnicy, podczas uroczystość zorganizowanej w dniu Święta Niepodległości.
Nagrodę zbiorową wręczono Magdalenie i Andrzejowi Kucharskim. Artystom, plastykom, którzy tworzą swoje dzieła w szkle. Ich autorstwa są m. in. statuetki wręczane honorowym obywatelom Świdnicy, a także nagrodzonym… w dziedzinie twórczości artystycznej.
Szkło unikatowe z pracowni państwa Kucharskich gościło na wystawach i prezentacjach nie tylko w Polsce, ale też m. in. Japonii, Hiszpanii, Finlandii czy Belgii.
– Jak dostaliśmy pismo z czerwoną pieczątka, to myśleliśmy, że nie zapłaciliśmy podatku. Dostaliśmy nagrodę kultury powiedziała Magda. Spytałem kiedy jest wręczenie, bo ja wykonuję statuetkę… Dopiero później dotarło do mnie, że zostaliśmy wyróżnieni – żartował Andrzej Kucharski i dodał. – To był szok, bo jesteśmy tu dopiero 11 lat. Ale okazało się, że znaleźliśmy się w dobrym miejscu, wśród dobrych ludzi.
źródło: um.swidnica.pl
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej