Nowa sieć wałbrzyskich szkół powstanie w związku wejściem w życie nowej reformy oświaty. Można powiedzieć, że powrót do 8- letniej szkoły podstawowej staje się faktem. Pełny proces przekształcenia szkół potrwa pięć lat.
Zaprojektowane zmiany dotyczą między innymi ustroju szkolnego oraz związanych z tym modyfikacji w organizacji i funkcjonowaniu szkół, a także placówek oświatowych. Zmiany jakie następują w oświacie wałbrzyskiej są wynikiem decyzji państwowych. – To nie my jesteśmy sprawcą likwidacji gimnazjów. Ustawa zobowiązuje nas do takiego ruchu. Mogę powiedzieć, że jestem spokojny jeżeli chodzi o te przekształcenia, ponieważ robimy wszystko według wytycznych – mówił Zygmunt Nowaczyk, wiceprezydent Wałbrzycha. Podczas sesji rady miejskiej w Wałbrzychu uporządkowane zostały spawy z obecnie funkcjonującymi placówkami oświatowymi. Zostały podjęte pewne zamiary, które po zaopiniowaniu przez Kuratorium Oświaty będą podjęte jako obowiązujące. - Wszystkie dokumenty jakie zostały przyjęte podczas sesji w poniedziałek 20 lutego zostały skierowane do Kuratora Oświaty. Do trzech tygodni ma on wydać opinię, która będzie wiążąca dla rady pod kątem ostatecznego przyjęcia – dodaje Nowaczyk. Radni miejscy przyjęli na sesji uchwały w spawie zamiaru likwidacji szkół i placówek, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie prowadziły naborów, skończyła się edukacja kolejnych roczników i figurują tylko w zapisie natomiast nie będą funkcjonować w nowym systemie. Do placówek tych zalicza się: Technikum dla Dorosłych nr 1, Szkoła Policealna Zaoczna dla Dorosłych nr 7 z Zespołu Szkół Politechnicznych ,,Energetyk”, Liceum Sportowe im. Janusza Kusocińskiego z Zespołu Szkół nr 4, Technikum Uzupełniające dla Dorosłych, Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, Szkoła Policealna Zaoczna dla Dorosłych nr 7, Technikum Uzupełniające. Główne zmiany natomiast dotyczą gimnazjów, które będą wygaszane. Proces trwać będzie dwa lata. W palcówkach, w których funkcjonują zespoły szkół gimnazja zostaną włączone do szkół podstawowych. - Tam gdzie obecnie są szkoły gimnazjalne w zespołach szkół w sposób naturalny zostaną włączone jako całość i będą wygasać w tych zespołach. Do momentu kiedy uczniowie opuszczą gimnazjum. Zostaną wówczas szkoły licealne. I tak na przykład Publiczne Gimnazjum nr 6 zostanie włączone do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 37, Publiczne Gimnazjum nr 1 zostanie od podstaw przekształcone w ośmioklasową szkołę podstawową, natomiast Publiczne Gimnazjum nr 7 zostanie włączone do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 21 – mówił Nowaczyk. Stopniowe wygaszanie gimnazjów rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018 i tym samym w kolejnych latach rekrutacja do tych szkół nie będzie już prowadzona.1 września 2017 r. uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę szóstą szkoły podstawowej staną się uczniami siódmej klasy szkoły podstawowej. W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik dzieci klas trzecich ukończy gimnazjum. Od 1 września 2019 r. w ustroju szkolnym gimnazja nie będą już funkcjonować.
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej