Nowa sieć wałbrzyskich szkół powstanie w związku wejściem w życie nowej reformy oświaty. Można powiedzieć, że powrót do 8- letniej szkoły podstawowej staje się faktem. Pełny proces przekształcenia szkół potrwa pięć lat.
Zaprojektowane zmiany dotyczą między innymi ustroju szkolnego oraz związanych z tym modyfikacji w organizacji i funkcjonowaniu szkół, a także placówek oświatowych. Zmiany jakie następują w oświacie wałbrzyskiej są wynikiem decyzji państwowych. – To nie my jesteśmy sprawcą likwidacji gimnazjów. Ustawa zobowiązuje nas do takiego ruchu. Mogę powiedzieć, że jestem spokojny jeżeli chodzi o te przekształcenia, ponieważ robimy wszystko według wytycznych – mówił Zygmunt Nowaczyk, wiceprezydent Wałbrzycha. Podczas sesji rady miejskiej w Wałbrzychu uporządkowane zostały spawy z obecnie funkcjonującymi placówkami oświatowymi. Zostały podjęte pewne zamiary, które po zaopiniowaniu przez Kuratorium Oświaty będą podjęte jako obowiązujące. - Wszystkie dokumenty jakie zostały przyjęte podczas sesji w poniedziałek 20 lutego zostały skierowane do Kuratora Oświaty. Do trzech tygodni ma on wydać opinię, która będzie wiążąca dla rady pod kątem ostatecznego przyjęcia – dodaje Nowaczyk. Radni miejscy przyjęli na sesji uchwały w spawie zamiaru likwidacji szkół i placówek, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie prowadziły naborów, skończyła się edukacja kolejnych roczników i figurują tylko w zapisie natomiast nie będą funkcjonować w nowym systemie. Do placówek tych zalicza się: Technikum dla Dorosłych nr 1, Szkoła Policealna Zaoczna dla Dorosłych nr 7 z Zespołu Szkół Politechnicznych ,,Energetyk”, Liceum Sportowe im. Janusza Kusocińskiego z Zespołu Szkół nr 4, Technikum Uzupełniające dla Dorosłych, Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, Szkoła Policealna Zaoczna dla Dorosłych nr 7, Technikum Uzupełniające. Główne zmiany natomiast dotyczą gimnazjów, które będą wygaszane. Proces trwać będzie dwa lata. W palcówkach, w których funkcjonują zespoły szkół gimnazja zostaną włączone do szkół podstawowych. - Tam gdzie obecnie są szkoły gimnazjalne w zespołach szkół w sposób naturalny zostaną włączone jako całość i będą wygasać w tych zespołach. Do momentu kiedy uczniowie opuszczą gimnazjum. Zostaną wówczas szkoły licealne. I tak na przykład Publiczne Gimnazjum nr 6 zostanie włączone do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 37, Publiczne Gimnazjum nr 1 zostanie od podstaw przekształcone w ośmioklasową szkołę podstawową, natomiast Publiczne Gimnazjum nr 7 zostanie włączone do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 21 – mówił Nowaczyk. Stopniowe wygaszanie gimnazjów rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018 i tym samym w kolejnych latach rekrutacja do tych szkół nie będzie już prowadzona.1 września 2017 r. uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę szóstą szkoły podstawowej staną się uczniami siódmej klasy szkoły podstawowej. W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik dzieci klas trzecich ukończy gimnazjum. Od 1 września 2019 r. w ustroju szkolnym gimnazja nie będą już funkcjonować.
Już 16 maja Wałbrzych ożyje historią i sztuką. Zapraszamy na Noc Muzeów – wyjątkowy wieczór pełen ciekawych miejsc i niezwykłych opowieści.
czytaj więcejBlisko 300 tysięcy mieszkańców Dolnego Śląska oraz ich opiekunowie są w centrum uwagi podczas obchodów Dolnośląskiego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnościami i Opiekunów. W przeddzień wydarzenia odbył się briefing prasowy z udziałem przedstawicieli samorządu województwa i miasta Wrocławia, a także środowisk zaangażowanych w działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
czytaj więcejWiosna w pełni, a nasze biblioteczne progi tętnią życiem! Maj pod Atlantami to czas pełen literackich odkryć, twórczych warsztatów i spotkań, które na długo zostają w pamięci.
czytaj więcejGmina Głuszyca realizuje projekt pn. „Odnowa terenów publicznych na terenie trzech gmin Jedliny-Zdroju, Głuszycy i Walimia” współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej. Projekt realizowany jest w partnerstwie. Liderem jest Gmina Jedlina-Zdrój. Partnerzy: Gmina Głuszyca i Gmina Walim. Przedmiotem projektu jest odnowa terenów publicznych na rzecz mieszkańców i turystów gmin partnerskich.
czytaj więcejPrzemoc ma wiele twarzy i każda krzywdzi ofiarę w różny sposób. Osoby starsze z powodu wieku i często pogarszającego się stanu zdrowia, mogą doświadczać zaniedbań czy dyskryminacji ze strony bliskich. Nie bądźmy obojętni na to, co dzieje się wokół nas. Reagujmy na krzywdę ludzką i pomóżmy osobom skrzywdzonym odzyskać głos i normalne życie.
czytaj więcej