Ruszyła kolejna edycja Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego. Wałbrzyszanie mają do rozdysponowania 4 miliony złotych. Na projekty lokalne przeznaczona zostanie kwota 3,5 miliona złotych. Pozostałe środki przekazane zostaną na realizację zadań ogólnomiejskich.
Budżet partycypacyjny, zwany również obywatelskim, to specjalnie wydzielona kwota z budżetu miasta Wałbrzycha, o wydaniu której zdecydują sami mieszkańcy. – Mamy za sobą ogromną liczbę doświadczeń i projektów. Udało nam się zrealizować wiele spektakularnych pomysłów. Wśród nich miedzy innymi zakup 12 samochodów hybrydowych dla wałbrzyskiej policji – mówił Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. W tym roku zgłoszono 51 projektów lokalnych i 8 ogólnomiejskich z czego specjalnie powołana komisja konkursowa wybrała 45 lokalnych i 4 ogólnomiejskie. Jednym z nich jest „Biegi, kijki, piłki, rolki i rowery”, który zakłada uruchomienie wielofunkcyjnego stadionu dla wałbrzyszan. W ramach zadania powstałyby m.in. asfaltowy tor do jazdy na rowerze, wrotkach i rolkach, bieżnia lekkoatletyczna, murek oporowy oraz dwie wiaty piłkarskie. Odrzucone wnioski najczęściej nie spełniały wymogów formalnych. – Spotkałem się z mieszkańcami każdej dzielnicy, uczniami wszystkich szkół ponadpodstawowych jakie są w Wałbrzychu oraz z nauczycielami. Zachęcałem ich do uczestnictwa w głosowaniu – mówił prezydent. - Pieniędzy przeznaczamy tyle samo. Formuła jest trochę rozszerzona. W kwocie 5 milionów złotych jest projekt inicjatywy lokalnej. Pozwala to na zrealizowanie pomysłów z dużym wkładem własnym pomysłodawców bez głosowania. W poprzednich edycjach wiele projektów nie zostało zrealizowanych. Przegrały w głosowaniu ponieważ dotyczyły małych społeczności. W tym roku szanse mają mniejsze, lokalne społeczności. Chcemy, żeby więcej małych projektów w poszczególnych dzielnicach zostało zrealizowanych. Swój budżet mają też dzielnice takie jak Gaj, Lubiechów czy Konradów - dodaje Szełemej. - Tradycyjnie zainteresowanie budżetem było ogromne. Z roku na rok jest coraz większe. W październiku ruszyliśmy z 14 spotkaniami w dzielnicach miasta. Niektóre z nich były bardzo burzliwe – mówiła Joanna Stypułkowska , kierownik Biura Organizacyjnego UM w Wałbrzychu. Głosowanie potrwa od 15 marca do 15 kwietnia. Każdy może zagłosować na 1 projekt lokalny i 1 ogólnomiejski. Głosować będzie można za pomocą strony internetowej Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego oraz poprzez wypełnienie formularza. Karty będą do pobrania w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu, Biurze Obsługi Klienta oraz w Radach Wspólnot Samorządowych. Wyniki tegorocznej edycji poznamy najpóźniej 30 maja.
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej