To pierwszy dom fundacji, który powstaje poza terenem województwa łódzkiego. - Nasza działalność od dawna obejmuje cały kraj, ale do tej pory nie zdecydowaliśmy się na taki ruch. W Wałbrzychu znaleźliśmy jednak osoby, które przyjaźnie nas przyjęły i od początku pomagają. Przekonały nas do tego, że potrzeby na terenie województwa dolnośląskiego wymagają większego zainteresowania organizacji pozarządowych – mówi Aleksander Kartasiński, prezes zarządu Fundacji Happy Kids.
Nazwą nawiązują do przesłania Janusza Korczaka Bez szczęśliwego dzieciństwa całe życie jest kalekie, misją- do słów Pomóżmy dzieciom, by każdy z nich stał się tym, kim stać się może.
Działają głównie na rzecz dzieci, których rodzicom odebrano lub ograniczono prawa rodzicielskie. Stworzyli dla nich 10 rodzinnych domów dziecka, które zgodnie z nomenklaturą Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej są placówkami opiekuńczo-wychowawczymi typu rodzinnego. Ten, który powstanie w Wałbrzychu będzie kolejnym. - W mniejszych skupiskach, takich jak Wałbrzych czy Zgierz, wymagane jest dużo większe zaangażowanie samorządów i organizacji, które pomagają rozwiązywać problemy z pieczą zastępcza. Wasze miasto, podobnie jak wiele innych w Polsce, boryka się z tym zagadnieniem. Zdecydowaliśmy się, aby pomóc tutaj, w miejscu, gdzie problem jest zauważalny. Zanim podjęliśmy decyzje o tej lokalizacji oglądnęliśmy kilkanaście miejsc. Jednak już pierwszego dni, gdy przyjechaliśmy do Wałbrzycha i zobaczyłem pierwszy z proponowanych domów wiedziałem, że będzie idealnie nadawał się na nasze potrzeby. Ta transakcja to pierwszy krok, a zarazem chyba zrządzenie losu – mówił Aleksander Kartasiński chwilę po podpisaniu aktu notarialnego. Nie ukrywał, że o otwarciu placówki w naszym mieście przekonało go również zaangażowanie i pomoc ze strony Ryszarda Tomaszewskiego, byłego prezesa Tesco, honorowego przewodniczącego Happy Kids i prezesa fundacji Tesco Dzieciom, który podobnie jak Czesław Grzesiak, jest obecnie członkiem Rady Fundacji. - Pochodzimy z Wałbrzycha. Z sukcesem otwieraliśmy kolejne domy w innych miastach. Teraz spędzamy tutaj więcej czasu. Dlaczego zatem nie przenieść tego na nasz grunt? – pyta Ryszard Tomaszewski. Mimo że w wałbrzyskim domu jeszcze nie ma wychowanków, żony obu panów: Bożena Tomaszewska i Mirosława Grzesiak, już zaczęły działać. Pierwsza z nich odpowiada za kwestie prawne. Druga szuka potencjalnych sponsorów i zajmuje się kwestiami organizacyjnymi.
W Rodzinnych Domach Fundacji dzieci odbudowują wiarę w siebie i świat dorosłych. Otrzymują najlepszy „kapitał początkowy”, jakim jest pewność siebie i umiejętność samostanowienia. Wszystko za sprawą zawodowych rodziców, którzy zapewniają nie tylko opiekę, ale przede wszystkim wychowanie i kompensację potrzeb, które nie zostały zaspokojone przez rodzinę pochodzenia. W wałbrzyskiej placówce miejsce znajdzie ośmioro wychowanków Fundacji.
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej