Pszczoły, konie i brzózki to efekt końcowy projektu realizowanego w gminie Czarny Bór przez Forum Aktywności Lokalnej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy gminy.
W ramach zadania zrealizowano na terenie gminy trzy projekty: „Czarnoborska Pasieka Ratunkowa”, „Wykorzystanie tradycyjnych odmian zwierząt gospodarskich w kontroli wegetacji i pielęgnacji krajobrazu” oraz „ Założenie ostoi zadrzewień na drogach przypolnych”. Efektem jest m.in. pasieka z 11 ulami w tym ul inhalacyjny i edukacyjny, które powstały z inicjatywy Zbigniewa Mokrzyckiego. Piękne kolorowe ule zostały pomalowane przez dzieci ze świetlic wiejskich, które przy okazji uczyły się jak ważną rolę pełnią pszczoły w naszym środowisku. Drugie zadanie zostało zainicjowane przez gospodarzy państwa Rozkochów z Witkowa. Dzięki ich zaangażowaniu udało się dać dom koniom Huculskim, które objęte są ochroną zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich. Teraz dzieci ze świetlic wiejskich będą miały swoistą hipoterapie. Najwięcej radości i przyjemności, jaką czerpią dzieci w czasie spotkania z koniem, płynie właśnie z kontaktu z żywą istotą, łagodną, przyjazną i w pełni ich akceptującą. Trzecia inicjatywa to utworzenie ostoi zadrzewień w Jaczkowie, którego inicjatorem była mieszkanka wsi Anna Hryczyk. - Taka ostoja spełnia w środowisku rozliczne funkcje: mikroklimatyczne, ochronne, biocenotyczne, produkcyjne i rekreacyjne – mówią uczestnicy projektu. - Tworzy ona układy hamujące prędkość wiatru, zmniejszają erozję gleby i jej wysuszenie i stanowi naturalny magazyn różnorodności biologicznej rolniczego środowiska – podkreślają zgodnie. Ważną funkcją będzie też oczywiście piękna alejka spacerowa dla mieszkańców. - Dziękujemy inicjatorom oraz pracownikom Forum Aktywności Lokalnej za zaangażowanie i pomoc w realizacji zadań, które są już w naszej gminie kolejnymi inwestycjami na rzecz ochrony środowiska – zaznaczają czarnoborzanie.
O nowym podejściu do usług dla społeczności opowiada Honorata Kur, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Jedlinie-Zdroju.
czytaj więcejKiedyś były portrety, teraz pejzaże i grafiki – na nowej wystawie w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza możemy oglądać prace Anny Cymbały.
czytaj więcejMiejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie rozpoczyna przygotowania do organizacji IV edycji Bielawskiego Jarmarku Wielkanocnego, który odbędzie się 13 kwietnia 2025 roku w Parku Miejskim. Zapraszamy do współpracy wystawców, w szczególności: rękodzielników, szkoły, organizacje pozarządowe, przedsiębiorców oraz mieszkańców Bielawy. Jarmark połączony będzie z Targami Rarytasów Regionalnych, podczas których zaopatrzyć będzie się można w różne spożywcze produkty regionalne.
czytaj więcej8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcej