Ewa Nowicka-Rusek, profesor antropologii społecznej na Uniwersytecie Warszawskim była gościem specjalnym spotkania w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głuszycy w ramach projektu „Akcja: e-motywacja”.
W polu jej zainteresowań naukowych są zagadnienia religijności, mniejszości etnicznych, tworzenia się nowych narodów. Jest zaangażowana w badania terenowe, bardzo lubi też pracę dydaktyczną i kontakt z młodymi ludźmi. Praca jest jej pasją. Jest podróżniczką, miłośniczką wypraw autostopem, osobą otwartą na różnorodność świata, poznawanie nowych miejsc i ludzi. Ewa Nowicka – Rusek uwielbia wysiłek fizyczny: chodzi po górach, jeździ na nartach biegowych i na rowerze tandemowym. Wszystkie te działalności prowadzi mimo swojej choroby. Już w szkole podstawowej zaczęła tracić wzrok – jest osobą niewidomą. Nigdy nie zaakceptowała swojej choroby. Stara się żyć tak, jak gdyby była zdrowa. W 2007 roku została laureatką konkursu „Człowiek bez barier”. Jednak nie przywiązuje wielkiej wagi do nagród, gdyż chęć i motywację do bycia aktywną czerpie z samej siebie, nie oczekując podziwu ani nagród. - Świat może być z całym swoim bogactwem materialnym ubogi, nawet nędzny. Bogate życie wewnętrzne – to jest to – twierdzi Ewa Nowicka – Rusek
W każdym spotkaniu bierze też udział Tomasz Kozłowski – psycholog, szkoleniowiec, ratownik GOPR oraz skoczek spadochronowy w jednym. Swoje pierwsze ekstremalne przygody przeżywał, wspinając się po basztach murów obronnych Bolesławca. Ciekawość świata i pasja do wysokości zostały w nim do dzisiaj. Zawodowo zajmuje się pracą z ludźmi i wspieraniem ich w samorozwoju. Swoje doświadczenia zdobywał w kraju oraz za granicą (m.in. w Nowej Zelandii). W zeszłym roku razem z zespołem skoczył ze stratosfery (11 tysięcy metrów), ustanawiając tym samym rekord Europy w odległości swobodnego spadania formacją trzyosobową. Inspirują go ludzie, którzy lubią siebie. Wraz z Weroniką Wawrzkowicz współprowadzi program w każdy poniedziałkowy poranek w radio Chilli Zet.
Jeszcze jednym gościem spotkania był podróżnik, kajakarz, zdobywca i odkrywca – Aleksander Doba. Ten młody duchem „pozytywnie zakręcony”, tryskający humorem i dystansem do siebie człowiek, rozbawił i wprawił w podziw uczestniczki spotkania. Po zakończonej telekonferencji odbyły się krótkie zajęcia artecoachingowe pod hasłem „wiersz niecodzienny”. Panie miały za zadanie stworzenie wiersza tematycznie związanego z przebiegiem doby. Początkowo były bardzo niepewne swych umiejętności na tym polu, jednak okazało się, że drzemie w nich wiele ukrytych zdolności i talentów – w tym talent do tworzenia wierszy.
O nowym podejściu do usług dla społeczności opowiada Honorata Kur, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Jedlinie-Zdroju.
czytaj więcejKiedyś były portrety, teraz pejzaże i grafiki – na nowej wystawie w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza możemy oglądać prace Anny Cymbały.
czytaj więcejMiejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie rozpoczyna przygotowania do organizacji IV edycji Bielawskiego Jarmarku Wielkanocnego, który odbędzie się 13 kwietnia 2025 roku w Parku Miejskim. Zapraszamy do współpracy wystawców, w szczególności: rękodzielników, szkoły, organizacje pozarządowe, przedsiębiorców oraz mieszkańców Bielawy. Jarmark połączony będzie z Targami Rarytasów Regionalnych, podczas których zaopatrzyć będzie się można w różne spożywcze produkty regionalne.
czytaj więcej8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcej