Widać już pierwsze efekty rewitalizacji świdnickich kamienic, których zarządcy podjęli się remontów elewacji i dachów przy wsparciu finansowym miasta. W tym roku Świdnica przeznaczyła na renowację zabytków ponad 1,8 mln zł, czyli trzy razy więcej niż w poprzednich latach.
Z pomocy finansowej z budżetu miasta skorzystało 19 podmiotów, w tym przede wszystkim wspólnoty mieszkaniowe. Część z nich wciąż prowadzi prace remontowe swoich obiektów m.in. kamienice przy ulicy Łukowej, ul. Grodzkiej 6-8 i 12 czy Rynek 31. Natomiast kilka budynków już zyskało na wyglądzie i cieszy oko przechodniów. Nowe elewacje zachwycają przy ulicy Grodzkiej 3 czy ulicy Komunardów gdzie odnowiono budynek dawnej świdnickiej baszty, obecnej siedziby Naczelnej Organizacji Technicznej. Dzięki przekazanym pieniądzom odremontowane zostaną nie tylko kamienice, ale także zabytki wewnątrz świdnickiej katedry. Prace trwają przy renowacji dwóch witraży i kamiennych oknach w Kaplicy Trzech Króli, konserwacja części malowidła w obszarze III i IV przęsła na ścianie północnej nawy głównej w Katedrze Świdnickiej. - Zabytkowe centrum naszego miasta to skarb, o który musimy dbać wspólnie. Wiele wspólnot mieszkaniowych, które zarządzają zabytkowymi kamienicami, nie byłoby wstanie na własną rękę sprostać finansowo przy przeprowadzeniu niezbędnych renowacji dachów, czy elewacji. Dlatego zdecydowaliśmy się w tym roku przeznaczyć znacznie większe środki z budżetu miasta, aby pomóc im w ich realizacji. Starówka zyskuje na uroku, ale ważne jest także powstrzymanie dekapitacji kamienic – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej