Trzydzieści lat minęło jak jeden dzień. Lekko zmodyfikowany przebój z serialu "Czterdziestolatek" stał się motywem przewodnim uroczystości jubileuszowych filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorcach. Były kwiaty, nagrody i gratulacje, a przede wszystkim prezentowanie imponującego dorobku placówki. Licznie zgromadzona publiczność była nieodpartym dowodem na to, jak bardzo biblioteka jest w tym środowisku potrzebna. Nietrudno policzyć, że budynek książnicy powstał w 1978 roku. Zbudowano ją w tak zwanym czynie społecznym, co oznacza po prostu, że grupie ludzi zależało na tym, żeby mieć bibliotekę blisko domu i nie zawahali się poświęcić własny czas i siły, bo to marzenie spełnić. Nic zatem dziwnego, że dla budowniczych przygotowano specjalne podziękowania i upominki. Społecznicy pochodzili głównie z prężnego wówczas środowiska górniczego. - Nie ma górnika, który by do budowy biblioteki ręki nie przyłożył - stwierdził przewodniczący Rady Miejskiej, Stanisław Urbaniak, też były górnik. W bibliotece w Gorcach oczywiście można wypożyczać książki i czytać czasopisma, ale jej sława jest wielka głównie dzięki niepowtarzalnym babskim combrom, organizowanym zawsze w "tłusty czwartek". O możliwość udziału w tej fantastycznej zabawie ubiegają się kobiety z różnych stron regionu. - Miejsc jest niewiele ponad 150, a już mamy ponad 500 zgłoszeń - mówi kierowniczka filii Renata Stec. Słynny w całym kraju stał się turniej poetycki "O Srebrny Liść Chmielu".
Chwały bibliotece przysparzają zespoły artystyczne, na przykład teatrzyk "Trele Morele", prowadzony przez Katarzynę Bernaoe, który zdobywa ponadregionalne laury. Na jubileuszowym spotkaniu nie zabrakło emerytowanych już pracowników zarówno Centrum Kultury, jaki i gorcowskiej filii. Gorącymi brawami witani pierwszą kierowniczkę biblioteki w Gorcach, Teresę Majewską. Ze wspomnieniami, związanymi z otwarciem placówki podzieliła się była wieloletnia dyrektorka Centrum Kultury w Boguszowie Gorcach, przed laty dziennikarka lokalnej prasy. - Uroczystość otwarcia biblioteki w Gorcach, to było moje pierwsze reporterskie zadanie dla gazety w której wtedy pracowałam. Nigdy bym nie przypuszczała, że kiedyś będę zwierzchnikiem tej placówki – wspomina Olga Haak.
Źródło: (Szela) / 30minut
Wałbrzych szykuje się na wielką wiosenną mobilizację! Już 12 kwietnia 2025 roku mieszkańcy miasta połączą siły w ramach akcji „Czysty, zielony Wałbrzych”, by wspólnie zadbać o czystość i estetykę swojego otoczenia. Start zaplanowany jest na godzinę 9:30, a działania będą odbywać się równocześnie w różnych częściach miasta. To nie tylko szansa na uporządkowanie przestrzeni publicznej, ale też doskonała okazja do sąsiedzkiej integracji i realnego wpływu na wygląd Wałbrzycha.
czytaj więcejO nowym podejściu do usług dla społeczności opowiada Honorata Kur, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Jedlinie-Zdroju.
czytaj więcejKiedyś były portrety, teraz pejzaże i grafiki – na nowej wystawie w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza możemy oglądać prace Anny Cymbały.
czytaj więcejMiejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie rozpoczyna przygotowania do organizacji IV edycji Bielawskiego Jarmarku Wielkanocnego, który odbędzie się 13 kwietnia 2025 roku w Parku Miejskim. Zapraszamy do współpracy wystawców, w szczególności: rękodzielników, szkoły, organizacje pozarządowe, przedsiębiorców oraz mieszkańców Bielawy. Jarmark połączony będzie z Targami Rarytasów Regionalnych, podczas których zaopatrzyć będzie się można w różne spożywcze produkty regionalne.
czytaj więcej8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej