Zapraszamy na Festiwal Tradycji Górniczych BARBÓRKA 2023, który w tym roku odbędzie się w dniach 1-4 grudnia (piątek-poniedziałek)!
Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Wałbrzyski Festiwal Tradycji Górniczych Barbórka organizowany jest przez Starą Kopalnię przy współudziale wałbrzyskich stowarzyszeń górniczych: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa Oddział Wałbrzych, Stowarzyszenie Górnicza Pamięć, Stowarzyszenie Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich, Stowarzyszenie Gwarków Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu, Stowarzyszenie Gwarkowie Thoreza. Wydarzenie odbywa się dzięki partnerom strategicznym: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Śnieżka, Andrzej Zibrow, Górnicza Warzelnia Piwa Szyb Irena Wałbrzych, Ronal oraz Merida.
Stara Kopalnia organizuje wydarzenie w partnerstwie i dobrej współpracy z miastem Wałbrzych, Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury oraz Wałbrzyską Galerią Sztuki BWA.
Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Polska Organizacja Turystyczna oraz Dolnośląska Organizacja Turystyczna.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje TVP 3 Wrocław, Radio Wrocław oraz Radio Ram.
1 grudnia ( piątek ) będzie przewidziany dla szkół. Tego dnia tradycyjnie zaprosimy wałbrzyskie szkoły na uroczystą Szychtę Szkolną. Nie zabraknie zabawy połączonej z nauką i pokazem górniczych barbórkowych tradycji. Całe wydarzenie odbędzie się z zachowaniem tradycji górniczych uroczystości, z pasowaniem na młodych gwarków, orkiestrą górniczą i poznaniem górniczych opowieści o ich ciężkiej pracy w Wałbrzychu.
Godz. 18.00- Barbórkowa nocna szychta, czyli nocne zwiedzanie z pracami górniczymi *
Godz. 20:00 koncert Zaawansowany Zespół Niespokojnych Nóg, Sztygarówka – bilet 1 zł/ os.
2 grudnia, w sobotę zapraszamy na trzy wieczorne wydarzenia:
Godz. 17:00 pokaz filmu Perła w koronie oraz spotkanie z aktorem Olgierdem Łukaszewiczem, wstęp bezpłatny
Godz. 18.00 Barbórkowa nocna szychta *
Godz. 21:00 BASSBÓRKA 2023 Dj’s: UHMT (NOISEMAN, LUCC, QUES), JOT & RAD74NICE, Sztygarówka – bilet 15 zł + dla chętnych przekazanie karmy, kocy dla wałbrzyskiego schroniska.
3 grudnia, w niedzielę zapraszamy do świętowania całe rodziny na Szychtę Rodzinną do Kuźni. Tworzenie własnego czako, questing górniczy, warsztaty ceramiczne i plastyczne, animacje, fotobudka, malowanie węglem portretów będzie przeplatane spotkaniami z górnikami. Wydarzenie jest bezpłatne dla dzieci i rodziców – wstęp bezpłatny.Godz.12-17.
Godz. 12.00 – 17.00 – O węglu inaczej – warsztaty, małe centrum nauki SOWA *
Barbórka, czyli 4 grudnia w tym roku wypada w poniedziałek. Będzie tradycyjna Msza Święta ( godz. 12.00 ) i Wielka Parada Górnicza prowadząca ulicami miasta pod pomnik Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego. Później uroczystości przeniosą się do kopalni, gdzie odbędzie się tradycyjna Karczma Piwna.
START GODZ.17.00 w Łaźni łańcuszkowej. Bilety na Karczmę Piwną będą dostępne od 14 listopada w Kawiarni Sztygarówka!
Do zobaczenia
8 marca 2025 roku w Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu odbędzie się wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet, organizowane pod hasłem "Zdrowa i piękna". W godzinach od 12:00 do 16:00 uczestniczki będą miały okazję skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych w ramach strefy zdrowia oraz strefy urody.
czytaj więcej19.03.2025 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego organizuje Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy (DFOU) z udziałem firm i instytucji z Polski i Ukrainy.
czytaj więcejZ wykształcenia architekt, z zamiłowania artystka, która pokochała urban sketching. Nie boi się dużych formatów. Maluje akwarelami, akrylami, a nawet... kawą. Choć pić woli herbatę. Ekspozycja w Oknie Artystycznym dzierżoniowskiego ratusza jest drugą indywidualną wystawą Izabeli Sehn-Wójcik, która sięga po pędzel, bo malowanie wyzwala w niej endorfiny. Ale szczęście patrząc na jej dzieła czują także odbiorcy.
czytaj więcej„Życie codzienne w dawnym Dzierżoniowie. Kawiarnie, hotele, restauracje” to nowa książka wydana przez miasto. O kulturotwórczej roli gastronomów w życiu mieszkańców Dzierżoniowa przed rokiem 1945 będzie można usłyszeć podczas spotkania z autorem publikacji, Rafałem Brzezińskim. Spotkanie zaplanowane jest na 5 lutego na godz. 17.00.
czytaj więcejZapraszamy najmłodszych do udziału w zajęciach zaplanowanych w okresie ferii. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze przygotowało 3 spotkania tematyczne. Udział w nich jest nieodpłatny.
czytaj więcej